Terenska nastava u Vukovaru

Autor: Katerina Zgrablić, 12. 4. 2019.

Učenici osmog razreda su dana 9. i 10. travnja boravili u Vukovaru na terenskoj nastavi koju organizira Javna Ustanova Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar. Projekt financira Ministarstvo hrvatskih branitelja te je učenicima bio osiguran besplatan prijevoz, smještaj i hrana.

Iz Svetog Lovreča smo krenuli u ranim jutarnjim satima. Prvog dana terenske nastave poslušali smo predavanja u sklopu kojih smo saznali nešto više o uzrocima i tijeku Domovinskog rata te o značaju Bitke za Vukovar. Nakon predavanja imali smo slobodno vrijeme koje smo iskoristili za vožnju turističkim brodom po Dunavu te razgled znamenitosti grada. Navečer smo imali organiziranu disko zabavu koja je bila izvrsna prilika za upoznavanje drugih učenika i sklapanje novih prijateljstava. Drugog dana boravka u Vukovaru obišli smo crkvu sv. Filipa i Jakova gdje smo pogledali kratki film i poslušali predavanje, a zatim smo posjetili Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata, Mjesto sjećanja-Vukovarska bolnica '91., Spomen dom Ovčara te smo vidjeli tvornicu Borovo i vodotoranj. Naš posjet Vukovaru završio je Školom mira koja prenosi poruku mira, nenasilja i tolerancije. Nakon vrlo poučnog i zanimljivog predavanja održan je kviz znanja za učenike na kojem su naše učenice Paola Piemonte i Sara Šergo zauzele treće mjesto. Prepuni dojmova svojim smo se kućama vratili u kasnim večernjim satima.