Svjetski dan osoba s Down sindromom

Autor: Katerina Zgrablić, 26. 3. 2019.

U znak podrške osobama s Down sindromom dana 21. ožujka nosili smo rasparene čarape.

Down Syndrome International (DSI) službeno je odredio 21. ožujak kao Svjetski dan osoba s Down sindromom. Datum je simboličan, a izabran je kako bi označio trisomiju 21. kromosoma kod sindroma Down. Ciljevi obilježavanja ovog dana su buđenje svijesti i razumijevanja te međunarodna podrška kako bi se poštovala prava ljudi sa DS-om i poboljšao njihov položaj, a samim tim i kvaliteta  njihova života. Prosječno se jedno od 650 novorođene djece rađa s Down sindromom.

Rasparene šarene čarape su simbol Svjetskog dana sindroma Down jer ih osobe s Downom ne mogu upariti.