Autor: Katerina Zgrablić, 6. 3. 2019.

Zadnje srijede u veljači u Hrvatskoj se obilježava Dan ružičastih majica kao Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, a kojeg je 2017. godine potvrdio i Hrvatski sabor. Poznatiji kao Pink Shirt Day, Dan ružičastih majica je kao ideja nastao 2007. godine u Kanadi, kada je dječak koji je u znak podrške svojoj majci teško oboljeloj od karcinoma dojke, u školu došao u ružičastoj majici zbog čega je bio izložen vršnjačkom nasilju. U znak potpore zlostavljanom dječaku, njegovi školski kolege su također počeli nositi ružičaste majice koje su ubrzo, na globalnoj razini, postale simbol borbe protiv vršnjačkog nasilja u školama.

Obilježavajući ovaj dan, učenici osmog razreda Leonard Janko, Paola Piemonte, Sara Šergo i David Sošić izradili su zanimljive i poučne prezentacije o nasilju na internetu koje su prezentirali učenicima svih razrednih odjela. Učenike su, između ostalog, upozorili na važnost uljudne komunikacije na društvenim mrežama. U srijedu, 27. veljače svi smo odjenuli ružičaste majice kao simbol borbe protiv vršnjačkog nasilja.