Terenska nastava Klagenfurt i Minimundus

Autor: Katerina Zgrablić, 23. 10. 2018.

U četvrtak, 11. listopada 2018. godine učenici od petog do osmog razreda, koji pohađaju nastavu njemačkog jezika, bili su na terenskoj nastavi u Klagenfurtu i Minimundusu.

Fotografije se nalaze u Foto-galeriji.

Polazak je bio u 6 sati ujutro. U Klagenfurt smo stigli oko 11 sati. Posjetili smo Alter Platz gdje smo vidjeli zgrade izgrađene u renesansnome stilu te smo čuli nešto o povijesti grada i o nadaleko poznatim delicijama. Potom smo razgledali Neuer Platz na kojem se nalazi fontana Lindworm sa zmajem koji je simbol ovoga grada. Nakon šetnje gradom zaputili smo se prema parku Minimundus, u prijevodu ''mali svijet''. Ondje se nalaze umanjene makete najvažnijih svjetskih građevina, napravljenih u omjeru 1:25. Tamo smo se podijelili u dvije grupe te u pratnji vodiča razgledali park. Nakon obilaska imali smo vrijeme za rješavanje zadataka koje su nam zadale učiteljice te za fotografiranje uz makete i zabavu u prostorijama s kvizovima, igrama i simulatorima. U tim prostorijama bilo je i nekoliko izložba koje smo mogli pogledati. Na izlasku iz Minimundusa u suvenirnici smo mogli kupiti razglednicu ili koji suvenir. Naše posljednje odredište bio je  najveći drveni vidikovac u Europi Pyramidenkogel, visok 104 metra. Popeli smo se liftom i s vidikovca smo uživali u prekrasnom pogledu na jezero Wörthersee i okolicu, a potom smo imali priliku spustiti se vijugavim toboganom do podnožja vidikovca. Prepuni dojmova vratili smo se svojim kućama oko 23 sata.

Ella Vrzić, 5. razred

Njemački jezik napokon 'live'!

Iako je Sveti Lovreč jedan od posjećenijih mjesta turističke regije zapadne Istre te se njemački jezik često čuje na ulicama, imati priliku čuti i pričati njemački jezik u njegovom izvornom okruženju i doživjeti austrijsku kulturu bio je za učenike pravi doživljaj!

Svoje znanje, polaznici izborne nastave njemačkog jezika, od 5. do 8. razreda imali su prilike testirati u Klagenfurtu, u Austriji  na terenskoj nastavi. Osim toga, učenici su posjetili Minimundus, park minijaturnih građevina koji sadrži preko 150 minijaturnih modela arhitekture iz cijelog svijeta. U samo par koraka stići iz Europe u Aziju ili daleku nam Australiju bilo je vrlo zabavno! Jedan od najuzbudljivijih trenutaka bilo je penjanje na Pyramidenkogel, najveći drveni toranj na svijetu, s kojeg se pruža prekrasan pogled na jezero Wörthersee, najveće jezero pokrajine Koruške. Oni hrabriji čak su se spustili najvišim, zatvorenim toboganom u Europi, koji se nalazi unutar tornja.

Zadovoljstvo učenika na povratku kući nije izostalo!

DEUTSCH ENDLICH 'LIVE' UND IN VOLLER AKTION!

Obwohl Sveti Lovreč ein der meist besuchten Orte der westlichen Tourismusregion Istriens ist, und man begegnet sich täglich mit der deutschen Sprache, eine Gelegenheit zu haben, sie in ihrer ursprünglichen Umgebung zu hören und benutzen zu können, war ein besonderes Erlebnis für die Schüler.

Ihre Sprachkenntnisse konnten die Besucher des Deutschunterrichts (5. – 8. Klasse) auf der Exkursion in Klagenfurt  (Österreich) auf die Probe stellen. Die Schüler haben Minimundus besucht, den Park mit mehr als 150 Miniaturmodellen von bekannten Bauwerken aus der ganzen Welt. In ein paar Schritten aus Europa nach Asien oder nach Australien zu kommen, hat uns viel Spaß gemacht! Unsere Aufregung hat wortwortlich den Höhepunkt auf dem Ausichtsturm Pyramidenkogel erreicht. Dieser ist der höchste aus Holz errichtete Aussichtsturm der Welt, mit einem hervorragenden Panoramaausblick auf Wörthersee, den größten See Kärntens. Die Tapferen sind dann vom Aussichtsturm mit der höchsten geschlossenen Rutsche Kontinentaleuropas gerutscht.

Unzufrieden ist sicherlich niemand geblieben! smiley

Tekst: Kristina Radović Miletić, učiteljica njemačkog jezika