NOĆ KNJIGE

Autor: Ludmila Pauletić, 27. 4. 2018.

Naša škola pridružila se mnogobrojnim knjižnicama i kulturnim ustanovama koje su povodom Svjetskog dana knjige i autorskih prava (23.4.) te Dana hrvatske knjige (22.3.) obilježavale Noć knjige (23.4.). Tema je ovogodišnje Noći knjige bila BUDUĆNOST KNJIGE.

Noć knjige, manifestaciju koja se održava već sedmu godinu zaredom te promiče knjigu i čitanje, smo u našoj školi počeli slaviti ujutro drugi i treći školski sat čitanjem priča 1. i 2. razredu. Priče su čitali učenici i učenice trećeg i četvrtog razreda Lana Radolović (3.r.), Lana Janko (3.r.), Tereza Čehić (4.r.), Eni Legović (4.r.), Ema Alić (4.r.), Leon Bizjak (4.r.), i Ella Vrzić (4.r.).

Čitale su se priče iz knjiga Sanje Polak Mala Ema straha nema i Mali Jan ima plan, te Priče za Lidusiju, Ogledalce  Grigora Viteza te knjige Moć Henryjeve mašte i Fantastične knjige g. Morrisa Lessmorea i bajku Snježna kraljica Hansa Christiana Andersena.

Na početku svakoga sata Mladi knjižničari Manuel Terlević, Ema Alić, Lejla Redjeposki, Anja Terlević i Veronika Hrvatin izveli su kratki igrokaz „Od korice do police“ koji su uvježbali s našom knjižničarkom, i koji nas potiče na čuvanje i ljubav prema knjizi.

Drugi razred je naknadno gledao 15 minutni animirani film Fantastične leteće knjige g. Morrisa Lessmorea kao nadopunu pročitane knjige istog naslova u kojoj je prikazana Lessmoreva strast prema knjizi i čitanju koja ga je obogaćivala i „spašavala“ od posljedica bolnih životnih doživljaja. Djeci se priča jako dopala jer svatko si gledajući predivne ilustracije o Morrisu i letećim knjigama može ispričati svoju vlastitu priču. Knjiga i film nam poručuju da knjige treba da služe da nas razvesele, utješe i zabave da promjene sivilo života u život puni boja, nade i radosti.

Vrhunac naše knjižne matineje je bio susret s istarskom pjesnikinjom Marijom Maretić iz Žminja koja je gostovala u našoj školi već tri puta, i ovom  prilikom se pjesnikinja družila s učenicima od četvrtog do osmog razreda. Predstavila nam je svoju najnoviju zbirku pjesama „Zdol te strihe neba“, a uz ugodno druženje i čakavsku poeziju na trenutak su oživjele već pomalo zaboravljene besede. Autorica nam je ispričala kako je počela pisati, približila nam je svoje djetinjstvo, potakla je učenike na pisanje te nam je pročitala pregršt svojih pjesama jer naravno pjesme valja i lijepo izgovoriti da se prepozna ljepota značenja stihova i riječi.

Nastavili smo našu manifestaciju Noći knjige o statusu i važnosti knjige u suvremenom društvu postavljanjem izložbe od radova učenika literarne, novinarske i likovne grupe na temu BUDUĆNOST KNJIGE. Učenici su u svojim sastavcima i pjesmama izrazili svoja razmišljanja o budućnosti knjige. Sastavak Sare Pavlić (5.r.) nas podsjeća na doživljaje iz knjige Fantastične leteće knjige g. Morrisa Lessmorea:

Iz radova naših učenika koji vjeruju u budućnost knjige:

Massimo Terlević, 8.r.

…Sve se na internet prebacilo

i knjige iz povijesti izbacilo.

Pisaca ima sve manje

dok se na internetu izmišljat svašta znade.

Zato se bolje držati knjige stare

i pustiti nove internetske šale.

Slavljenje ovogodišnje Noći knjige u našoj školi kroz razna događanja međusobno povezalo sve učenike i učitelje kroz ljubav prema knjizi i čitanju te nam potvrdilo da je knjiga i čitanje važan dio našega života, uz želju da će tako ostati i u budućnosti.

Iz pjesme Loran Lačena, 8.r.:

…“U knjigama je zapisana povijest

i predviđena budućnost

ona ima mogućnost

da nikada ne izumre.“

Knjiga i knjižnica budućnosti u radovima naših učenika: