Obilježavanje Nacionalnog dana borbe protiv vršnjačkog nasilja

Autor: Katerina Zgrablić, 4. 3. 2018.

Učenici naše škole su u srijedu,  28. veljače 2018. godine, nošenjem ružičastih  majica, po treći put obilježili Dan ružičastih majica. Isto tako, od ponedjeljka do petka, na satovima razrednika su Ivan Močilac, Anja Samardžić, Lara Zgrablić, Ivana Mikulić, Lorenzo Palman i Maja Dodić, učenici 8. razreda, u svim razrednim odjelima održali poučna predavanja o štetnosti nasilnog ponašanja i savjetovali učenike o načinima i oblicima  nenasilnog i mirnog načina rješavanja sukoba. Aktivnosti obilježavanja Dana ružičastih majica završili smo dana 1. ožujka 2018. godine kada su učenici predmetne nastave pogledali  dugometražni igrani film „Čudo“ u kino-dvorani POUP u Poreču.

Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači.  Ideja je nastala u znak prosvjeda zbog izgreda, nemilog događaja koji se dogodio u jednoj kanadskoj školi. Na poticaj školskih kolega pametnim dogovorom, riješeno je sustavno zlostavljanje dječaka, koji je u znak potpore svojoj bolesnoj majci prvog dana školske godine odjenuo ružičastu majicu.

Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol borbe protiv vršnjačkog nasilja, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice. U Republici Hrvatskoj se ove godine obilježava peti put. Centar za edukaciju i prevenciju nasilja  iz Đakova nositelj je cjelokupnog programa i začetnik ideje u Hrvatskoj.

Hrvatski sabor je dana 17. veljače 2017. godine izglasao Dan ružičastih majica kao Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, koji se obilježava  svake godine zadnju srijedu u veljači.

Svi smo svjesni koliko je nasilje prisutno u našoj svakodnevnici: u našem okruženju, medijima i društvenim mrežama.

Podizanjem svijesti o ovom iznimno velikom problemu među djecom i mladima pomažemo razvoju boljeg društva.