Projekt ''Kumstvo''

Autor: Katerina Zgrablić, 12. 12. 2017.

Iz Udruge Kolajna ljubavi nedavno smo dobili izvješće o napredovanju našeg kumčeta Hubertha Kayomba, dječaka bez roditelja iz Tanzanije, čiji smo kumovi postali 2012. godine.

Novi izvještaj donosi najnovije fotografije našeg kumčeta kao i njegovu svjedodžbu gdje se vidi da je u prvom polugodištu u 4. razredu postigao dobre rezultate. Zbog naše pomoći naše kumče ima prilike pohađati kvalitetnu školu gdje se nastava odvija na engleskom jeziku. Trenutno je u tijeku 2. polugodište ove školske godine, prvo je trajalo od 10. siječnja do 10. lipnja. On nam od srca zahvaljuje jer bi bez naše pomoći njegovo školovanje bilo iznimno otežano ili u pojedinim situacijama čak i nemoguće.

Područje grada Songeje u kojem je izgrađeno sirotište u kojem Huberth boravi izuzetno je izolirano i siromašno, a sudbine ljudi su teške zbog neimaštine. Službeno, Songea je najsiromašniji grad Tanzanije. Stanovnici žive u crvenim kućicama napravljenim od cigli rađenih od blata, a voda i struja se kupuju na bonove. To znači da kada brojilo odbroji sve dragocjene kilovate, boravi se u mraku, a zadaća se piše uz svijeće. Rijetki si mogu priuštiti struju jer se većinom bave poljoprivredom s kojom se jedva prehranjuju. Unatoč siromaštvu, stanovnici Songeje njeguju pravi afrički duh te su izuzetno zahvalni i gostoljubivi, nasmiješeni i optimistični glede budućnosti. I sama država Tanzanija, domovina Kilimandžara i čarobnih otoka u zanzibarskom arhipelagu, odiše posebnom optimizmom, a mi smo postali dio ove afričke priče pomažući jednom učeniku ostvariti snove. U izvješću također stoji da je Hubert poslušno dijete, uvijek nasmijan i ni malo problematičan. Pravi zabavljač!