Dieter Rams: „Dobar dizajn je pošten.“

Autor: Mladen Majušević, 9. 12. 2022.

Učenici 7. i 8. razreda posjetili su 1.12. 2022. Kreativni centar Sonda u Vižinadi u sklopu terenske nastave iz likovne kulture, a u pratnji učiteljica Katarine Tomičić Stepančić i Eni Blašković. Vlasnici jedne od najuspješnijih dizajnerskih tvrtki u Hrvatskoj proveli su naše učenike kroz svoj novoizgrađeni centar, u kojem smo zatekli  dizajnersku ekipu kako radi na nekom, zasigurno zanimljivom projektu. Imali smo priliku vidjeti ogroman prostor „open space“ koncepta uronjenog u prirodu i okruženog vinogradom. Jelena Fiškuš, vlasnica, prezentirala je njihov razvojni put, kako je Studio Sonda nastao, zašto se baš tako zove te što su sve napravili i postigli do danas. U malo intimnijem prostoru za sastanke, vlasnik Sonde, Sean Poropat održao nam je radionicu na temu ekološkog dizajna gdje su i učenici imali priliku stvarati, promišljati i analizirati.

Učenici su po povratku ispunili kratku anketu i počastili se keksima Domaćica kojima su nas ponudili i kao pravi domaćini spakirali i za ponijeti 😊, a upravo su oni zaslužni za rebranding ambalaže. Kako su doživjeli posjet Studiu Sondi, najbolje je opisati njihovim riječima.

Što vas je najviše iznenadilo vezano uz Studio Sondu?

„Iznenadilo me je to što su napravili mnogo reklama koje znam i lijepe su mi. Nisam znao da su to oni napravili.“

„Iznenadilo me mnoštvo nagrada koje su dobili.“

„Zapamtila sam početak Sonde s njihovim časopisima(tiskali su se 2004.-2007.) i kako su se kroz godine razvili u tvrtku koji su danas, sve velike i značajnije projekte koje su radili te razmišljanja iza njih. Kao što je 'Elan Skis made by people' gdje je grupa od 6 ljudi s nikakvim predznanjem o dizajnu kreirala skije; BOOKtiga naziv koji je došao od butige i kako su dizajnirali plakate koje su na zabavan način promovirali festival pročitanih knjiga; reklama za King sladoled koji je imao 30% manje šećera te su u reklami prikazali kako, kada su se u povijesti oduzimale stvari, da je iz toga zapravo došao neki sasvim novi bolji proizvod; cijeli redizajn Dorine gdje su im pakiranja modernizirali i putem reklame prikazali raznolikost Dorina čokolada...“

Nakon što ste pobliže upoznali posao dizajnera i nakratko se okušali u tom poslu, što mislite, koje su dobre i slabije strane tog posla?

„Dobre strane dizajnera su putovanje, druženje i dijeljenje ideja s drugim ljudima; loše strane su to što nakon svoje smjene i odlaska kod kuće još uvijek ti ideje ostaju u mislima ili misao da ne daješ 100% sebe u ono što radiš.“

„Dobre strane su te da imate priliku koristiti svoju kreativnost te u tom poslu nemate ograničenja i vaša mašta može maštati svašta. Negativne strane bi bile stres za dostizanje roka nekog projekta ili smišljanje ideja kada jednostavno nemate ništa.“

„Dobre strane su to što možeš pustiti mašti na volju, a slabije strane su to što sa idejama moraš doći jako brzo i uvijek trebaš imati puno inspiracije što nije uvijek lako.“

Kakav je bio osjećaj stvarati i prezentirati vaše ideje pred vlasnikom Studia Sonde?

„Osjećaj je dosta lijep, jer se osjećaš kao da tvoj rad vrijedi nešto.“

„Osjećaj je čudan, jer sam prezentirao moj rad osobi koja bi možda mogla napraviti da je taj rad stvaran.“

„Stati pred vlasnika tvrtke i prezentirati svoj rad činilo se strašno, ali kada upravo to učiniš ponosan si na sebe i stvarno je veliki doživljaj.“

„Tijekom prezentiranja osjećala sam se nervozno, ali vlasnik tvrtke bio je od mnogo pomoći i razumljiv te me poticao da razmišljam.“

„Zapamtila sa neke od 10 savjeta za dobar dizajn te kako i sama mogu dizajnirati neki prilično dobar dizajn. Bilo mi je zanimljivo kako, iako smo svi dobili istu temu, naše su se ideje i način razmišljanja razlikovali.“

Najkraći odgovor na pitanje kome bi preporučili posjet Studio Sondi, glasio je „Svima.“

Posjet je bio vrijedan učenicima ne samo zbog pobližeg upoznavanja posla dizajnera, spoznaje o važnosti njegove ekološke komponente,  upoznavanja s nekim od pravila dobrog dizajna, već je to jedna lijepa priča o uspjehu koja je najbolje izražena u izjavama dviju učenica, a koje glase:

„Najviše me iznenadilo kako je studio Sonda nastao od malih ljudi koji dolaze iz prekrasnih malih sela, ali svejedno su jedna od uspješnijih tvrtki iz Hrvatske.“

„Iznenadilo me kako nisu znali kako započeti i onda su započeli s jednom malom knjigom i trudom dogurali tako daleko. Mislim da ću se uvijek sjetiti tvrtke Sonda i da nikad ne smiješ odustati od svojih snova.“